Lionel Messi, jeden z nejlepších fotbalistů všech dob a současná nejzářivější hvězda tohoto sportu, je na mistrovství světa jen stínem obávaného kanonýra. Na hřišti mu to vůbec nejde a očividně se trápí. I když na klubové úrovni, v dresu španělské Barcelony, hrál vždycky lépe než v reprezentaci, tak špatné výkony nikdo nečekal.

Že je z formy, unavený nebo si nerozumí se spoluhráči? Podobné vysvětlení mnoho argentinských fanoušků a patriotů odmítá. A tak hledají pro to, že v prvním zápase na šampionátu proti Islandu neproměnil penaltu a proti Chorvatům si skoro nekopl, originálnější vysvětlení.

Argentinský deník La Nacion přišel s bizarním vysvětlením, proč Messi na šampinoátu hraje tak špatně, přestože v Barceloně v uplynulé sezoně nastřílel fantastických 45 branek a na gól mu stačilo průměrně 70 minut. Dobře ale hrál i za národní tým, vždyť během kvalifikace v rozhodujícím zápase proti Ekvádoru vstřelil tři góly.

Teď mu to nejde a za všechno prý může izraelská tajná služba Mossad! Mossad se podle článku mstí za to, že Argentina na poslední chvíli zrušila přípravný zápas s Izraelem – právě kvůli obavám o Messiho. „Zápas mezi Izraelem a Argentinou byl zrušen kvůli provokacím a výhrůžkám na adresu Lionela Messiho, které logicky vyvolaly obavy u spoluhráčů,“ napsala agentura AFP s odvoláním na argentinského velvyslance v Izraeli.

Regenračné centrum

Izraelskou tajnou službu lze jistě podezřívat z mnoha nepravostí, ale že by mohla i za mizernou hru Argentinců? To už zní opravdu přitaženě za vlasy. Na druhou stranu západní média řeší jiný problém: jak to, že hrají tak dobře Rusové, kteří vyhráli obě svá dosavadní utkání rozdílem třídy? Novináři již našli odpověď: prý doping.

Ve fotbale už je asi taky možné úplně všechno…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra