Bosňané, Chorvaté a Srbové v Bosně a Hercegovině začínají mít obavy. Šejkové z Arabského poloostrova vybavení miliardovým kapitálem skupují polovinu země a vedle mešit staví i gigantická sídliště. Do země rovněž přivádějí tisíce wahhábistů. Tento puritánsko – tradicionalistický směr sunnitského islámu si ale vůbec neumí získat umírněné bosenské muslimy.

Lázeňské město Ilidža se svými koupelemi a hotely na kraji Sarajeva během loňského léta proměnili tmavě odění Arabové se svými zcela zahalenými manželkami. Na stále víc obchodech a restauracích září arabské nápisy pro příchozí Saúdy, Katařany a Kuvajťany, kteří jsou zde více než turisté. V úterý a ve čtvrtek jsou arabské letecké dny. Pověřili rovněž lovce realit, aby u místních obyvatel leštili kliky. Komu patří ta louka za domem? Dá se koupit?

Mohou přicestovat bez víza, ale pozemky si mohou koupit jen registrované firmy. To není žádný problém. Jen ze samotného Kuvajtu pochází 232 nově registrovaných společností. Patří mezi ně i kuvajtský investor, který chce na hoře Igman postavit futuristické sídliště pro 40 000 obyvatel za dvě miliardy eur s názvem Nova Ilidža. V nabídce jsou luxusní byty, nákupní centra, hotely, parky, pěší promenády a mnoho dalšího. Kuvajtský velvyslanec si chce v Ilidži zřídit svojí soukromou rezidenci.

V asi 30 kilometrů vzdáleném Trnovu, přímo na hranici se Srbskem, chtějí investoři ze Spojených arabských emirátů koupit shluk malých bosenských horských vesnic na vybudování střediska pro 40 000 lidí. Cena se odhaduje na 2,2 miliardy eur a práci tam má najít 10 000 místních obyvatel. Na sto padesát Srbů musí počítat s vyvlastněním majetku.

Arabské Beverly Hills

Že se nejedná o fantazie a prázdné bubliny, dokazuje Centar Sarajevo. Se 49 000 m2 a 80 obchody se jedná o největší nákupní centrum ve městě. Postavila ho saúdská investiční skupina Al-Shiddi. Vedoucí investor Ismail Ahmed přijel do města jen krátce, aby se zúčastnil zahajovacího ceremoniálu. Monolit s arabským písmem před komplexem je považován za demonstraci síly wahhábistů.

Arabské sídliště v Bosně. Foto Privat

Tím ale chuť skupiny al-Shiddi není zdaleka uspokojena. Na svazích Sarajeva, na nejlepším místě ve městě, vznikne Poljine Hills podle amerického vzoru Beverly Hills. Jde o arabský projekt s 214 luxusními vilami o výměře 180 000 m2. První vzorový dům je již dokončen. V nedávné době přicestovali velvyslanci, ministři a investoři ze Saúdské Arábie, aby to v Sarajevu oslavili.

Jen dva kilometry od Sarajeva se nachází místo Hadžići. Před válkou tam žili mnozí Srbové. Nyní z něj Kuvajťané chtějí udělat turistickou vesnici.

Nákupní horečka arabských miliardářů sahá daleko za hranice Sarajeva. Firma Ardh Al-Jazeera z Kuvajtu staví ve vesnicích Sokolović Kolonija a Dobrosevici celkem 50 luxusních vil. Také v Lužani, Lokve, Crepljani a Oseniku vznikají arabská turistická střediska.

Obyvatelé Bosny a Hercegoviny arabskou vlnu investic sledují se smíšenými pocity. Na jedné straně je dobré, když do země přijdou peníze. Vzhledem k tomu, že z EU bude sotva někdo investovat do státu, který 20 let po svém vzniku stále nefunguje. Motivy Arabů však nejsou zcela jasné.

Mešit v Bosně asi dostu přibude. Foto Wikimedia Commons

Zejména jednostrannost zájmů způsobuje nejistotu. Investoři se nezajímají o bosenské zemědělství a potravinářský průmysl. O automobilový průmysl a energetiku také nejeví žádný zájem. Jejich hlavní priorita je údajně jen v cestovním ruchu. Kromě toho staví mešity a školy prakticky jako na montážní lince.

Bosňané jsou vůči investiční a imigrační vlně bezradní. Nesmí se zapomenout ani na wahhábisty a al-Káidě blízké Saúdy, kteří sem během války v letech 1992 až 1995 dodávali zbraně i džihádisty. Jejich misijní horlivost byla brzy spatřována jako hrozba. Bylo velmi těžké se jich zbavit. Země je plná různých pověstí. Chtějí si Arabové zajistit oporu v Evropě na dobu, až se vyčerpá ropa? Chtějí si zřídit základnu na „misijní“ činnost po Evropě? Nebo si zde chtějí užít jen dovolenou?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: https://m.kurier.at/politik/ausland/bosnien-herzegowina-ein-wahhabiten-stuetzpunkt-in-europa/172.829.182