V posledních měsících se dramaticky prodloužila obří trhlina v antarktickém ledovcovém šelfu Larsen C. Podle vědců vše nasvědčuje tomu, že se z ledovce odtrhne masivní kra. Jen 20 kilometrů dělí konec trhliny od moře a v momentě, kdy led popraská až k moři, odtrhne se ze šelfu kra o rozloze 5000 km². To je pro srovnání přibližně stejná plocha, jakou má Ústecký kraj, nebo desetkrát větší, než má Praha. Odborníci jsou vzhledem k tomu, že trhlina se jen za prosinec rozšířila o 18 kilometrů, přesvědčeni, že k odtržení kry dojde velmi brzy.

Antarktický ledovcový šelf Larsen C má tloušťku přibližně 350 metrů, nachází se na západě Antarktidy a podle vědců reguluje tok ledovců. Prasklina by mohla stabilitu šelfu vážně poškodit, a právě proto je sledována s velkou nejistotou a obavami.

O tom, že se kra oddělí, víceméně není pochyb. Ovšem jaké to bude mít následky? Vypadá to, že ani samotní vědci si s touto otázkou nevědí rady. „Jestli se kra v blízkých několika měsících neoddělí, byl bych velmi překvapený,“ řekl BBC vedoucí výzkumu Adrian Luckman. Na otázku, co se stane potom, už však odpovídá velmi nejistě: „V následujících letech či měsících by mohlo dojít i ke zhroucení celého šelfu, ovšem s jistotou lze říci jen to, že po oddělení kry bude šelf méně stabilní, nikoliv, že se hned zhroutí.“

Foto A. Luckman, Swansea University

V případě, že by se ale zhroutil celý šelf, způsobilo by to podle odhadů globální zvýšení mořské hladiny o 10 centimetrů. Pochopitelně se nabízí také otázka, jestli trhlinu způsobilo tolik módní globální oteplování. Ani tady se však od vědců nedočkáme jednoznačné odpovědi. Navzdory rozšířenému mediálnímu obrazu totiž tuto zastává jen určitá část vědců, mnoho ale ostře nesouhlasí a vědu v této oblasti považují za zpolitizovanou.

Zvlášť když situace není vůbec přehledná. Navzdory hrozícímu odlomení kry totiž ledu na Antarktidě dlouhodobě přibývá, zatímco na severním pólu, Arktidě, je tomu naopak. Pro některé odborníky i neodborníky pak za důkaz oteplování vydává paradoxně obojí – jak přibývání ledu, tak jeho úbytek. Takže si může každý vybrat.

Je celkem běžné, že ledové šelfy jednou za několik desítek let vytvoří nějakou velkou ledovou kru. Co je však neobvyklé, je rychlost, jakou se trhlina v posledních měsících šíří. Vědci ji sice sledují už několik let, ale právě díky zrychlení tempa praskání s napětím pozorují, jak se bude situace vyvíjet dál.

Co až to praskne? Foto NASA
Co až to praskne? Foto NASA

Fakt, že zhroucení šelfu neznamená příliš velkou hrozbu ve smyslu zvyšování mořské hladiny, je podmíněn tím, že se jedná o led, který už plave na vodě. Kdyby se ale daly do pohybu ledovce, které neplavou na vodě, nýbrž pokrývají povrch Antarktidy, byl by to zřejmě opravdu problém.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Stačí-li vám čtení našeho webového magazínu, můžete nás podpořit dobrovolným příspěvkem v libovolné výši. 

Lukáš Marek, časopis Šifra

Zdroje: http://www.sciencealert.com/an-iceberg-the-size-of-delaware-is-about-to-break-off-from-antarctica-and-it-s-really-bad-newshttp://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/2004931-antarkticky-ledovcovy-self-v-rozkladu-odlamuje-se-kra-velka-jako-ustecky-kraj