Pozdě, ale přece. Tak by se dalo popsat rozhodnutí německé kancléřky Angely Merkelové, která po neúspěšných regionálních volbách oznámila, že hodlá skončit v politice. Jak je ale jejím zvykem, nebude to hned a úplně. Možná proto se v Německu, jak mi říkala jedna berlínksá známá, uchytilo pro řešení neřešení slovo „merkelovat“.

Regenračné centrum

V prosinci se Angela Merkelová již nebude ucházet o post předsedkyně Křesťanskodemokratické unie (CDU) a v dalším volebním období už nebude ani předsedkyní vlády. Řekla, že odejde nejpozději v roce 2021. Zdá se, že pochopila, že je její pozice neudržitelná a nemá jinou možnost.

Cynik by možná řekl, že její rozhodnutí přichází poněkud pozdě, jak se říká s křížkem po funuse. Ty nejzásadnější chyby, jako je otevření německých hranic pro nelegální imigranty, již Angela Merkelová udělala a v podstatě již není moc co řešit. Její nástupci buď mohou usilovat o co nejdelší zachování statu quo a zmírňování škod, ale prostor pro nějakou větší změnu či dokonce zvrácení trendu budou hledat jen těžko.

„Nesu odpovědnost za zdařilé věci i neúspěchy,” prohlásila Merkelová, čímž zřejmě narážela na čerstvý volební debakl CDU v Hesensku (27 % hlasů, přičemž v minulých volbách získala CDU o 10 % víc) i její sesterské strany CSU při zářijových volbách v Bavorsku. JPodle kancléřky „je načase otevřít novou kapitolu”.

Aby se ale její odpůrci neradovali předčasně, dodala: „Jsem připravena dokončit mandát a přispět k tomu, aby vláda pracovala pro blaho této země.” A pak že nemá šéfka německé vlády smysl pro humor…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra