Předseda hnití ANO, exministr financí a největší favorit podzimních parlamentních voleb Andrej Babiš má problém. Policie požádala o vydání Babiše a prvního místopředsedy hnutí a dlouholeté pravé ruky z firmy Agrofert Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli získání dotace na farmu Čapí hnízdo..

Andrej Babiš a mnozí jeho příznivci v tom vidí spiknutí tradičních politických stran, které se Babiše snaží dostat z politiky, aby ji nemohl „vyčistit“. Bývalý ministr se do této role permanentně stylizuje.

Trestní stíhání, ať už by přišlo před volbami nebo po nich, má ovšem více než reálný základ. V podstatě by se dalo říct, že je to „tutovka“ a dotační podvod jako vyšitý. Farma Čapí hnízdo patřila v letech 2007 a 2008 pod koncern Agrofert, jehož majitelem byl Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek byl členem představenstva firmy. O dotaci však bylo zažádáno až poté, co byla farma přepsána na Babišovy příbuzné. Posléze, když byla 50milionová dotace doma, se Čapí hnízdo do koncernu Agrofert vrátilo. Získání dotace prověřuje policie už několik měsíců a okolnostmi získání evropských peněz se zabývá také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Jedna věc je právní stránka věci, druhá se pak týká Babišova vysvětlování ohledně farmy. De facto se k podvodu a lhaní přiznal, i když on to samozřejmě za podvod nepovažuje.


O Andreji Babišovi zajímavě pohovořil i další stíhaný politik David Rath…

„Proč jsem nechtěl říci jména akcionářů? No protože jsem nechtěl ohrozit moje děti. Svoji rodinu, to je to nejcennější, co mám. Proto jsem se ne vždy vyjadřoval správně. Nemohl jsem říct pravdu, toto přece musí každý rodič pochopit,“ sdělil před časem na schůzi poslancům. „Farmu Čapí hnízdo vlastnily v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky.“

A dodal: „Jsem přesvědčen, že vlastnictví společnosti Farma Čapí hnízdo nemělo žádný dopad na získání dotace.“ Jenže právě vlastnictví bylo pro přidělení dotace klíčové.

Společnost Farma Čapí hnízdo patřila k holdingu Agrofert ještě v prosinci 2007, tedy dva měsíce předtím, než požádala Evropskou unii o padesátimilionový příspěvek na stavbu rekreačního resortu. Pozemky pod Čapím hnízdem od začátku patřily společnosti Imoba rovněž ze skupiny Agrofert, za úvěr na dalších 350 milionů ručil Agrofert a v prosinci 2013 byla vlastníkem již zmíněná Imoba. Příslušnost k Agrofertu však nešlo úplně jistě prokázat, protože Farma Čapí hnízdo měla akcie na doručitele, jejichž majitelé se mohli skrývat a také skrývali v anonymitě. Kdyby farmu vlastnila firma spojená s Agrofertem, nepřipadala by dotace v úvahu, neboť byla určena pro menší a střední podniky. Účelově tedy byla zřejmě převedena na děti druhého nejbohatšího muže v Česku a pak zase „vrácena“.

Ostatně Andrej Babiš a dotace, to je samostatná kapitola. Ač se rád holedbá, že platí v Česku nejvíc daní, a zemi tudíž prospívá, čísla hovoří výmluvně. Holding třetího nejbohatšího občana České republiky loni na daních z příjmů zaplatil úctyhodných 1,505 miliardy korun. Na českých a evropských dotacích ale dostal 1,533 miliardy korun. Stát je tedy 28 milionů v minusu.

Uškodí kauza Babišovi v očích jeho voličů, kteří přijali jeho roli „spasitele“, který vyčistí politický chlév? Vyhraje volby s ještě větším náskokem, než se předpovídá? Anebo vyjdou najevo další informace, které ho potopí? Lze očekávat, že bude před volbami ještě „veselo“.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra