Ačkoliv se o Trumpovi mluví dost a dost, některé jeho kousky zkrátka nelze přehlížet. Po odchodu ze sobotního summitu zemí G7 americký prezident prohlásil, že by Spojené státy mohly ukončit veškerý obchod se svými nejbližšími spojenci.

Samozřejmě něco takového je extrémně nepravděpodobné. I kdyby to tak cítil, jedná se o tak absurdní rozhodnutí, že si jej zkrátka nemůže dovolit. Brzy po nečekaném rozhodnutí zahrnout Evropu a další klíčové spojence do nově zavedených cel na ocel a hliník rázem prohlásil, že hovořil s představiteli všech klíčových spojeneckých zemí – Británie, Německa, Francie, Japonska, Kanady, Itálie – a potvrdil, že by mezi nimi neměla žádná cla a tarify existovat.

O reakcích na své kroky, jež si každá ze zainteresovaných zemí uzpůsobila po svém, se Trump vyjádřil jako o „směšných a neférových“ a dodal: „Musí to přestat – anebo s nimi přestaneme obchodovat.“

Vzápětí tedy otočil o 180 stupňů a na summitu požádal o kompletní volný obchod mezi zmíněnými zeměmi, s vysvětlením: „Nakonec to je to, co chcete. Chcete obchod bez cla. Nechcete žádné bariéry. A nechcete žádné dotování. Protože máte případy zemí, které dotují průmysly, a to není fér.“

Netřeba hovořit o absurditě „férovosti“, když vlnu cel a rušení mezinárodních smluv nezačal nikdo jiný než on sám, navíc při otázce ohledně smlouvy NAFTA s Kanadou a Mexikem, jejímž oficiálním účelem je podpořit volný trh mezi zmíněnými zeměmi, odpověděl, že nejlepší by bylo od smlouvy úplně odstoupit.

Jelikož vůdci takzvaného svobodného světa zřejmě nedochází, s jak mocnými čísly si zahrává (Evropská unie svá cla nastavuje okolo 3 %,  Kanada menší, okolo 2,4 %), a ačkoliv procento sem procento tam zní jako drobnosti, jedná se o miliardové změny v ziscích z obchodů. Trumpova administrativa přitom nedávno zavedla nepříznivá cla na import oceli a hliníku z Evropské unie i Kanady, posléze také z Japonska. Varovala přitom spojence, že „pokud udeří zpět, udělají velkou chybu“. Inu, není žádným tajemstvím, že většině světových vůdců dochází s chováním současné americké administrativy trpělivost, ale aspoň zatím nerozpoutává nové války, pokud tedy nepočítáme tlaky a bombardování v Sýrii, kde už se válčilo předtím, a v Afghánistánu, kde už se válčí několik vlád. Tedy pokud nepočítáme „obchodní válku“, jak se současné Trumpovo chování leckdy nazývá.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra