Ještě před několika lety by se mohlo zdát většině univerzit exotické a zřejmě nepotřebné platit si lidi na to, aby hlídali „rozmanitost“ a fungovali jako „policie politické korektnosti“. Řada údajně rasově motivovaných incidentů se prý šířila po vysokých školách napříč Spojenými státy, například minulý rok v Univerzitě v Missouri. Stanice Fox News ale výjimečně také položila rozumnou a zajímavou otázku a zeptala se, kolik si taková „multikulturní policie“ na školách vydělá.

Za posledních 18 měsíců, píše deník New York Times, si svou korektní policii pořídilo na 90 % amerických univerzit. New York Times situaci přirovnávají k dílu jednoho slavného esejisty jménem C. N. Parkinson, který mezi světovými válkami pojednával o rostoucích počtech admirálů a vedoucích pozic v britském námořnictvu, kde počet lodí a personálu klesl o 67 % mezi lety 1914 a 1928, ale počet zmíněných velitelů, admirálů apod. vzrostl o 78 %. Přirovnávají to k faktu, že zatímco počet učitelů či škol sotva roste, naopak co se týče počtu profesionálních historiků, jejichž řady se ocitají v úpadku o celých 8 %, řady úředníků pro rasovou rozmanitost mezi lety 1975 a 2008 vzrostly z 3000 na 12 183. V kontrastu s tím počet vyučujících ve stejném rozmezí v podstatě stagnuje, na raketově rostoucí populaci vzrostl počet učitelů z 11 614 na 12 019.

Ačkoliv je diskutabilní, zda jsou vůbec potřeba oficiální představitelé, kteří budou monitorovat dostatečnou rasovou rozmanitost na školách a snažit se předcházet rasovým útokům a problémům (možná čím větší tlak se bude vyvíjet na procentuální zastoupení ras, tím výraznější rasové problémy budou?), je nemístné, že si takový člověk vydělá třikrát více než policista, jehož úkolem bývá i nasazení vlastního života.

Ano, „úředník pro rasovou rozmanitost“ či „multikulturní policajt“ si vydělá v průměru 175 000 dolarů ročně, ale i klidně 300 00  dolarů, zkrátka třikrát více než normální policista. Absurdní…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://needtoknow.news/2017/07/university-diversity-officers-make-average-175000-per-year-enforce-political-correctness/, https://www.theatlantic.com/education/archive/2016/09/americas-college-diversity-officers/499022/