Zatímco se celé Spojené státy snaží vyčíslit škody a uklidit státy, které hurikány zasáhly, po hurikánu Harvey se rozmohla epidemie komárů a moskytů. Pentagon proto minulý týden oznámil, že pověřil letadla C-130H z leteckých rezerv, aby pomohli východnímu Texasu. Pomocí je myšleno postříkání celé oblasti z oblohy chemikáliemi, aby zredukovali populaci moskytů.

Pentagon zaúkoloval zmíněnou letku, aby posprejovala až 2 a půl milionu hektaru území, konkrétně v okolí významného města Houston v jihovýchodní části Texasu. Americké letectvo poznamenalo, že jejich současné snahy výrazně převýší jakoukoliv podobnou akci v historii. Podobné postřiky byly provedeny již po hurikánech Katrina a Rita, ovšem v mnohem menší míře.

Plán zní sice ambiciózně, ale přicházejí s ním samozřejmě i spekulace a nejistoty. Pentagon legitimitu akce podtrhl s tím, že se snaží eliminovat potenciální rizika lidskému zdraví, přestože panuje podezření, že chemikálie Naled, kterou letectvo používá, produkuje více škod než užitku. Jedná se ovšem o chemikálii schválenou agenturou EPA (Environmental Protection Agency) a letectvo trvá na tom, že používají jen takové množství látky, jaké je lidskému zdraví nezávadné. NA druhou stranu, v historii již takto úřady schválily například Agent Orange, který používali Američané ve Vietnamu, kde se dodnes rodí postižené děti.

Insekticid Naled, který vyrábí Sumimoto Chemical Corp., mimochodem klíčový partner nechvalně prosluléspolečnosti Monsanto, je sice potvrzený jako nezávadný agenturou EPA, ale v Evropské unii je zcela zakázaný… A to z důvodů „neakceptovatelného rizika“, který představuje pro lidské zdraví. Kdo má tedy pravdu, Evropská unie, nebo Spojené státy?

Z evropského hlediska je Naled známý neurotoxin, toxický jak pro zvířata, tak i pro lidi. Tlumí totiž enzym zvaný Acetylcholinesteráza, který je zásadní pro funkci nervového systému a jeho komunikaci. Útlum těchto enzymů proto vede k paralýze. Existuje pro to řada vědeckých důkazů, včetně nedávné studie Harvardu, jež poukázala na spojení mezi insekticidem Naled a masovým úmrtím amerických včel. Jen jeden den sprejování tímto insekticidem v jižní Karolíně zabil více než 2,5 milionu včel!

Další negativní vlastností Naledu pro lidské zdraví je jeho schopnost proniknout bariérou placenty, která mnohé jiné chemikálie blokuje. Znamená to tedy, že může přejít z matky na nenarozené dítě. Studie, kterou pro změnu podnikla Univerzity v Oslu, spojila Naled s až 15% redukcí velikosti mozku u nově narozených morčat, jejichž matky byly vystaveny Naledu po dobu tří dnů během těhotenství. K závěru, že Naled poškozuje plody, došli i portoričtí doktoři.

Proč se tedy takto nebezpečný insekticid stále vyskytuje na trhu a proč je v Americe považovaný za nezávadný, zatímco v Evropě je zakázaný? Za vším lze nejspíš znovu najít peníze a nátlak lobbistů. Klíčový nátlak můžeme vysledovat minulý rok, kdy americkou legislativou málem prošel „Zika Vector Control Act“ (zastavil jej až americký senát), který by učinil výjimku pro operace spojené s kontrolou populace moskytů, a tím pádem „osvobodil“ firmy jako Monsanto od environmentálních regulací.

Monsanto a spol. si zřejmě nedají pokoj, dokud nezlikvidují veškerý život na této planetě.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://www.youngstown.afrc.af.mil/News/Article-Display/Article/1301910/aerial-spray-for-hurricane-harvey-relief/, http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/HTML/?uri=CELEX:32012D0257&from=EN, http://www.croplife.com/crop-inputs/monsanto-sumitomo-valent-form-crop-protection-collaboration/, https://www.cbsnews.com/news/are-pesticides-killing-off-honey-bees/, https://www.sciencedaily.com/releases/2014/06/140623092930.htm