Minulý týden prohlásily venezuelské úřady, že americké letadlo pašovalo do Venezuely zbraně. Informovala o tom též významná americká zpravodajská agentura a vydavatelství McClatchy DC Bureau, která po Spojených státech vydává 29 deníků s milionovou čteností.

Letadlo vozilo do země pravidelně v uzavřeném boxu zbraně a munici a venezuelské úřady kvůli tomu Američany obviňují z ilegálních dodávek a vyzbrojování opozičních skupin ve snaze svrhnout současnou vládu prezidenta Nicoláse Madura.

Letadlo, které údajně provozuje společnost 21 Air, začalo denně létat do Venezuely v lednu, a to z Kolumbie. Tím ale obvinění nekončí. Dva z vysoce postavených manažerů aerolinií 21 Air, Adolpho Moreno a Michael Steinke, mají buď nepřímé, nebo přímé vazby na firmu Gemini Air Cargo, tedy společnost, kterou v roce 2006 ve své zprávě zmínila organizace Amnesty International jako jedna z charterových společností, která převáží lidi pro americkou zpravodajskou službu CIA.

Kritici tento případ srovnávají s nechvalně proslulou kauzou Írán-Contras z roku 1986, kdy Reaganova administrativa prodávala ilegálně zbraně Íránu, který válčil proti Iráku v irácko-íránské válce, a z výtěžku financovala protivládní povstalce Contras v Nikaragui. Tento případ je nejznámější, ale jde v podstatě o stále stejný způsob amerického vměšování a rozvracení zemí celého světa.

Podle Venezuelanů vzlétlo například letadlo se zbraněmi pro opozici 3. února z Miami. Stejných letů ale uskutečnil od 11. ledna Boeing 767 desítky. Takto letoun doslova pendloval. Letadlo bylo objeveno ale až v úterý 5. února, dva dny poté, co let nakrátko přistál na mezinárodním letišti ve třetím největším venezuelském městě Valencia ve státě Carabobo, v podstatě náhodou při rutinní inspekci.

Generál národní gardy Endes Palencia Ortiz, který má na starosti bezpečnost a který je náměstkem ministra pro občanskou bezpečnost, prohlásil, že úřady objevily 19 útočných zbraní, 118 výměnných zásobníků, 90 vojenských radiových antén a další položky. Materiál směřoval podle Ortize „ke zločineckým skupinám na teroristické akce v zemi, financované fašistickou extrémní pravicí a vládou Spojených států“.

Ottawský analytik Steffan Watkins si neobvyklého nákladu a časté frekvence letů všiml na Twitteru. „Celý rok letadlo společnosti 21 Air létalo mezi Philadelphií a Miami a všemožně jinde, ale pouze v USA. V lednu se věci náhle změnily a letadlo začalo létat každý den do Kolumbie a Venezuely.

Je evidentní, že se Američané snaží svrhnout vládu ve Venezuele nejen politicky a ekonomicky, ale také vojensky, i když zatím „jen“ vyzbrojováním opozice a loutky jménem Juan Guaidó, kterou si koupili a která se neštítí vůbec ničeho – prohlásil klidně i to, že v případě potřeby (když nevyhraje) pozve do své země americkou armádu.

Co na to zastánci demokracie a Spojených států? Budou zase předstírat, že nevidí, podobně jako mainstreamová média?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra