NASA v úterý tento týden potvrdila něco nečekaného. Amatérský astronom, který se jal lovit tajný vládní satelit, omylem narazil na něco jiného – signál ztraceného vesmírného satelitu IMAGE, jenž se ztratil před 12 lety. Umožnil tak možná i obnovu projektu, který měl satelit původně na starost.

Mise tohoto satelitu byla mapovat sféru elektronizovaných plynů v magnetosféře, obklopující naší planetu. Jedná se o klíčovou vrstvu, která je sice oku neviditelná, ale chrání život na Zemi před sluncem, přesněji řečeno před solárními větry. Ne nadarmo se tato vrstva přirovnává k neviditelnému oceánu, který obklopuje zemi – stejně jako oceán tíhne k bouřím. Solární disrupce mohou být tak prudké, až na Zemi dojde k výpadkům elektřiny i narušením dálkových přenosů i zejména navigací.

Byl to právě tento satelit, který v létě roku 2000 odeslal zpět na Zem snímky obrovské solární bouře, a umožnil tak vědcům tento úžasný úkaz vysílat prakticky v přímém přenosu. Došlo však k přerušení spojení a NASA tehdy vyhlásila, že mise byla veskrze úspěšná, nicméně u konce. Bez rádiového spojení není možné satelit nijak ovládat.

Po satelitu se slehla zem. Až do tohoto týdne, kdy byl znovu objeven amatérským astronomem Scottem Tilleym, 47letým inženýrem, který žije na západním pobřeží Kanady. Pan Tilley pátral po zmizelém satelitu Zuma, který údajně vyslala do vesmíru neznámá vládní organizace, technicky vzato soukromá společnost na pokyny oné vládní organizace, a ten měl zůstat většině světa skrytý.

Na „Zumě“ ale, alespoň pro dnešek, až tak nezáleží – zajímavější je to, že při pátrání po tomto satelitu nedopatřením zvědavec nalezl signál něčeho jiného, mnohem dále na oběžné dráze, než očekával. Když na signál narazil, odpovídal zmizelému satelitu IMAGE. Vzápětí už spěchal novinku oznámit agentuře NASA.

Nejlepší na celé situaci je fakt, že satelit IMAGE pohání solární energie a s trochou štěstí by mělo být možné jej znovu používat. Jeho systém je nastavený tak, aby se restartoval poté, co se jeho baterie vybijí, což nastalo zřejmě při zatmění v roce 2007 nebo někdy mezi lety 2014-17, a satelit se tak sám uvedl znovu do provozu. NASA při oznamování novinky jméno inženýra neuvedla (pouze jako „anonymní astronom“), nicméně svůj podíl slávy si zaslouží – našel totiž něco, byť náhodou, co bylo v rukou expertů pravděpodobně již nadobro ztraceno… a že vybavení, jako jsou satelity, není zrovna nejlevnější.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://www.sciencemag.org/news/2018/01/amateur-astronomer-discovers-revived-nasa-satellite https://image.gsfc.nasa.gov/poetry/discoveries/n28.html https://www.msn.com/en-ca/news/world/nasa-lost-contact-with-a-satellite-12-years-ago-an-amateur-just-found-its-signal/ar-BBIxHo9