Velký rozruch vzbudil na internetu článek, který vyšel na americkém serveru YourNewsWire.com. Autor Dmitry Baxter v něm přináší senzační zpověď 79letého agenta CIA ve výslužbě Malcolma Howarda, kterému zbývá prý jen několik týdnů života, a tak už se nebojí říct, jak to tehdy bylo s teroristickými útoky na Spojené státy americké a co se vlastně 11. září 2001 stalo.

Pan Howard v článku tvrdí, že byl zapojen do „řízené demolice“ budovy Světového obchodního centra 7, třetí budovy, která byla zničena při 9/11. Howard, který údajně pracoval pro CIA 36 let jako operativec, vypráví, že pracoval od května 1997 do září 2001 v Projektu pro nové americké století, jenž se řídil teorií, že americká vůdčí úloha je dobrá pro Ameriku a dobrá pro svět, a nejlépe se toho docílí neustálým válčením. Podle něj během této doby CIA „dostávala rozkazy shora“ a demolice budovy Světového obchodního centra č. 7 byla unikátní v tom, že „museli předstírat, že o demolici nejde“.

Tvrdí, že neměl problém, aby mu v té době tento podvod prošel, protože „když jste vlastenec, nezpochybňujete motivaci CIA nebo Bílého domu. Předpokládáte, že to má vyšší účel pro vyšší dobro“. Dnes ale připouští, že nyní, když se ohlédne, „nebylo něco v pořádku“. „Nic dobrého z toho nevzešlo – to není Amerika, kterou jsme si představovali,“ říká. Na dotaz, jak byla budova sundána, odpovídá: „Byla to klasická řízená demolice, pomocí výbušnin. Jako výbušninu jsme použili super jemný vojenský nanotermit. Problémem bylo dostat tisíce kil výbušnin, roznětek a zápalných mechanismů do budovy bez toho, aby to vzbudilo přílišný zájem. Ale téměř každá kancelář budovy 7 byla pronajata CIA, tajnou službou, nebo armádou, což věc usnadnilo.“

Rodák z New Jersey říká, že WTC 7 byla „nacpána výbušninami ve strategických místech“ měsíc před dnem, který změnil běh americké historie. Výbuchy nanotermitu zrušily budovy zevnitř, zničily ocelovou infrastrukturu, odstranily výztuhy a umožnily, že požáry v kancelářích prohořely do zbytku budovy a zbyla po nich jen skořápka. WTC 7 se zřítila do svého půdorysu v 17:20. Sedm hodin po zničení WTC 1 a 2. Budova šokovala svědky tím, že se sesula rychlostí volného pádu, což naznačuje, že se při svém pádu nesetkala s žádným odporem.

Pan Howard a jeho kolegové odvedli svoji práci ale až příliš dobře: „Když budova spadla, byl to fofr. Vše šlo přesně podle plánu. Bylo to tak plynulé. Nikdo nebyl ve WTC 7 zraněn. Oslavovali jsme. Sledovali jsme opakování demolice, pili jsme whiskey a kouřili doutníky, a pak z ničeho nic se stala ta nejpodivnější věc. Všichni jsme se začali bát, že to vypadalo až příliš plynule. Dívali jsme se na záznam stále dokola a začali jsme se stávat paranoidními. Vypadalo to jako řízená demolice. Pomysleli jsme si, do prdele, lidi to budou zpochybňovat. A pak jsme slyšeli, že lidi z ulice oznamují, že slyšeli během odpoledne výbuchy. Když nám bylo řečeno, že BBC svoji zprávu zpackala a oznámila světu, že budova se zřítila 20 minut předtím, než spadla skutečně… V tu chvíli jsme si skutečně mysleli, že je to podělané.“ (není divu, stačí se podívat na video níže.)

Jenže média hlavního proudu lhala tak srdnatě, že se jakžtakž podařilo verzi o napadení Ameriky Usámou uhájit a pochybnosti alespoň tutlat a oddalovat. Podle zfušované oficiální zprávy o 11. září 2001, vydané vládou, se WTC zřítila v důsledku „nekontrolovaných požárů“, které byly způsobeny troskami z WTC 1 a 2, které byly zasaženy civilními letadly. Fyzikálně je to ale nemožné a ví to i experti na demolice, stavebnictví, inženýři, fyzici a každý, kdo problematice aspoň trochu rozumí. Odvážnější inženýři a architekti proto založili například organizaci Architekti a inženýři za pravdu o 11. září 2001 a nesmysly se jali vyvracet jen po druhém. Celý unikátní seriál o 11. září 2001, který podrobně mapuje dění kolem zřejmě největšího podvodu v moderních dějinách, si můžete přečíst na stránkách časopisu Šifra zde.

Howard a jeho kolegové se prý v tu chvíli skutečně báli, že veřejnost oficiální báchorku prohlédne a povstane proti vládě a bude požadovat pravdu. Američany ale zjevně dost přecenil. „Bylo tam tolik otevřených věcí, tolik zanechaných důkazů. Mysleli jsme si, že veřejnost na to přijde. Mysleli jsme si, že dojde k povstání veřejnosti, které nebudou moct média ignorovat. Budou financovat vyšetřování a požadovat vysvětlení, proč jsme jim lhali. Mysleli jsme si, že na místě najdou chemické složky, které dokážou, že budova 7 byla vyhozena do vzduchu. Báli jsme se, že dojde k revoluci. Ale nic z toho se nestalo. Téměř nikdo nic nezpochybňoval. Média totiž umlčela každého, kdo se opovážil zpochybnit cokoliv, co mu bylo řečeno.“ Tak je to ale se „svobodnými“ médii dodnes.

V článku ještě vysloužilý agent tvrdí, že „přímo nevěděl nic“ o zničení jižní a severní věže, které spadly stejně podezřelým způsobem jako WTC 7, a vysvětlil, že „operace CIA jsou velmi specifické“ a je běžné, že se pracuje na větších projektech, kde jednotliví zapojení lidé znají jen malé kousky skládačky.

Po takovém článku musí každý „alternativec“ přímo zajásat. Konečně to někdo přiznal. Celý text má ovšem několik podstatných vad. Zaprvé není nikde uvedeno, kde a za jakých okolností tato zpověď vznikla, případně jak se k ní dostal web YourNewsWire.com, nebo dokonce není ani jasné, zda nějaký „agent Howard“ vůbec existuje. Pokud by agent CIA poskytl autorovi článku rozhovor, měl by se tím pochlubit a vést to, nikoli jen říct, že to agent řekl, když nevíme kdy a komu.

V otevření článku je zobrazena pouze fotka starého muže na lůžku s kyslíkovou maskou, což může být jakýkoli stařík a fotka stažená odkudkoli.

Další problém je, že není u článku pořízeno byť jen třeba minutové video, které by pana Howarda zachytilo, kterak se alespoň představí a vysvětí okolnosti vzniku této zpovědi.

Je to o to podivnější, že šéfredaktorem stránky YourNewsWire.com je Sean Adl-Tabatabai, což není zrovna mediálně nezkušený chlapík. Působil totiž v televizi BBC nebo MTV a pak dokonce spolupracoval se známým spisovatelem a publicistou Davidem Ickem, se kterým Šifra loni při jeho návštěvě Prahy pořídila velmi zajímavý rozhovor.

Takovéto diletantské pojetí zveřejnění podobně výbušné zprávy bohužel nahrává pochybnostem a kritikům alternativních webů. Takže je jasné, že se toho chytli všichni lháři a vyšinutí jedinci, kteří hájí neudržitelnou oficiální verzi 11. září 2001, a útočí na článek jako na „fake news“, nikoli však s cílem dozvědět ji pravdu, ale naopak ji zakrýt.

Paradoxní je, že i přes všechny výtky a bez ohledu na to, jak článek vznikl, jsou v něm uvedené detaily a informace naprosto realistické a tisíckrát věrohodnější než jakékoli zprávy a vysvětlení téhož na CNN, v BBC či v České televizi.

Jsou tedy dvě, případně tři možnosti: 1) Článek je pravdivý, pouze špatně sepsaný, 2) Agent Howard je fiktivní postava a ve skutečnosti to autorovi článku řekl někdo jiný, kdo se nechtěl prozradit, to by ovšem byla nepřípustná manipulace, 3) Agent Howard je vycucaný z prstu a článek fake news, i když poskládaný z pravdivých a věrohodných informací…

Dokud se tedy nepotvrdí, že nějaký Malcolm Howard pracoval pro CIA a toto opravdu řekl, nebo bude věrohodně vysvětleno, jak je to s jeho zpovědí, je k textu nutno přistupovat pouze jako k zajímavosti a obezřetně a připustit, že může jít o kachnu.

To ale samozřejmě nic nemění na tom, že pád budovy číslo 7 byl řízenou demolicí. Stačí si přečíst třeba článek s názvem Dvě letadla, tři pády. Zabýval jsem se tímto tématem coby novinář do hloubky více než dva roky, svých jedenáct článků mám poctivě ozdrojovaných a poté, co jsem celou událost detailně zkoumal a vyhodnocoval ze všech možných otevřených zdrojů, jsem seriálu a jeho titulnímu článku nemohl dát jiný název než Lež jako dvě věže.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra