Mezinárodní trestní soud začal sbírat stížnosti na možné válečné zločiny už před třemi měsíci. V Afghánistánu jich během této krátké doby nasbíral astronomických 1,17 milionu, a to v podobě výpovědí tamních obyvatel.

Výpovědi zahrnují i případy úmrtí, jež mají na svědomí nejenom skupiny, jako jsou Tálibán nebo Islámský stát, ale také Afghánské bezpečnostní složky, americká koalice i domácí výzvědné agentury. Prohlásil to alespoň Abdul Wadood Pedram z organizace HREVO (Human Rights and Eradication of Violence Organization).

Regenračné centrum

Výpovědi se sbíraly mezi 20. listopadem 2017 a 31. lednem 2018 organizacemi z Evropy a Afghánistánu. Posléze byly odeslány Mezinárodní obchodní komoře. Podle Pedrama by toto ohromné množství žádostí mohlo zapůsobit a přinést obětem a jejich rodinám spravedlnost. „Je šokující, že je výpovědí tolik,“ dodal.

Regenračné centrum

Už tak hrozivé číslo je ještě mrazivější, když si uvědomíme, o jaké typy výpovědí se jedná. Cílené útoky a vraždy blízkých, nálety koalice i bombové atentáty. Řada těchto lidí se také obávala o svoje bezpečí během podávání samotné výpovědi, a přáli si například uvést jen svoje křestní jméno. „Prosím neříkejte, kde žiju, ani neukazujte můj obličej,“ řekl například muž jménem Shoaib reportérovi. „Co když mě najdou? V Afghánistánu není žádná obrana.“

Mezinárodní obchodní komora se Afghánistánem zabývá téměř od svého založení v roce 2002, již od května 2003, za účelem vyšetřovat válečné zločiny, genocidu a obecně zločiny pro lidskosti pomocí permanentní mezinárodního soudu. Bill Clinton v době svého prezidentství podepsal smlouvu o spolupráci, ale George Bush ji během svého působení vypověděl. Jako důkaz uvedl, že „by bylo nefér trestat americké občany z politických důvodů“.

Vzhledem k tomu, jak se ale chovají v Afghánistánu cizí země, ať už historicky (Britové, Sovětský svaz) nebo soudobě (Američané a spol.), nelze očekávat, že by se o osudy běžných Afghánců kdovíjak zajímali. Hořkou skutečnost stavu této země ale má teď mezinárodní společenství možnost napravit, pokud na obrovské množství výpovědí zareaguje.

Často ale zapomínáme, že kromě Tálibánu, vojáků a pěstitelů opia je Afghánistán také plný lidí, kteří nechtějí nic jiného, než aby cizí mocnosti přestaly využívat tuto zemi jako obří (například drogovou) farmu a zájmovou šachovnici.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: http://abcnews.go.com/International/wireStory/afghans-submitted-117-million-war-crimes-claims-court-53133598