Ne že by byla mainstreamová média po celém světě k Donaldu Trumpovi nějak zvlášť přátelská. To, co ale americké noviny provedly nyní, z nich definitivně strhává jakoukoli masku nezávislosti, o které neustále sama média hovoří.

Nejlépe o tom svědčí skutečnost, že 343 amerických novin vychází ve čtvrtek s úvodníkem, který ostře odsuzuje útoky amerického prezidenta, jenž v posledních měsících označuje média jako nepřátele lidu. „Špinavá válka na svobodná média musí skončit,“ vysvětlují tvůrci kampaně z deníku The Boston Globe, proč se rozhodli sjednotit stovky médií, která se k odsouzení prezidenta Trumpa připojila.

Paradoxně Donaldu Trumpovi vyčítají přesně to, čeho se sama dopouštějí. Nebo jinak, sklízejí, co sama zasela. Permanentně totiž proti Trumpovi vedou špinavou kampaň, na kterou on reaguje.

„Navrhli jsme, aby noviny 16. srpna publikovaly úvodníky ukazující na nebezpečí Trumpovy administrativy útočící na média. Požádali jsme ostatní, ať se k nám v ten den připojí,“ stojí ve vyjádření The Boston Globe. A ostatní to udělali… Potvrzují se tak názory skeptiků, že dnes se na mainstreamových médiích liší jen barvy a názvy a obsah je víceméně totožný. „Naše vyjádření budou jiná. Důsledky Trumpových útoků jsou jiné v Boise než v Bostonu. Ale dokážeme se shodnout, že takové útoky jsou alarmující,“ napsala komentátorka Marjorie Pritchardové z The Boston Globe.

Připojil se například i britský deník The Guardian. „Donald Trump není prvním americkým prezidentem, který útočí na tisk nebo který má pocit, že s ním tisk jedná nečestně. Je ale prvním, který vypadá, že má promyšlenou a konzistentní politiku podkopávání, delegitimizace a dokonce ohrožení práce tisku,“ stojí v úvodníku Guardianu.

Média si zdá se vůbec nepřipouštějí variantu, že nejen s Trumpem, ale i se svými čtenáři jednají nečestně už tím, že neúměrně hystericky kritizují prezidenta, a naopak nikdy neměří stejným metrem jeho oponentům. Je to podobné, jako když zloděj chytí křičte zloděje.

Celá koordinovaná akce přišla jen den poté, co americký prezident Trump odebral bezpečnostní prověrku bývalému šéfovi Ústřední zpravodajské služby (CIA) Johnu Brennanovi. Že by náhoda?

Jako důvod Bílý dům uvedl, že Brennan využíval svého přístupu k utajovaným informacím, aby „rozděloval a zaséval chaos“ v Trumpově administrativě. Brennan, který vedl CIA za předchozího prezidenta Baracka Obamy, patří k hlasitým Trumpovým kritikům. „Pan Brennan v poslední době zneužil svého postavení bývalého vysokého amerického úředníka s přístupem k vysoce citlivým informacím a učinil na internetu a v televizi několik nepodložených a urážlivých obvinění a divokých výpadů vůči této administrativě,“ uvedla mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová.

Brennan, který v současné době působí jako bezpečnostní analytik televize NBC a nevynechá jedinou příležitost ke kritice prezidenta. Naposledy tweetoval: „Je zarážející, jak často nedodržujete minimální standardy slušnosti, zdvořilosti a čestnosti. Zdá se, že nikdy nepochopíte, co to znamená být prezidentem, ani co to obnáší být dobrým, slušným a čestným člověkem. Jak deprimující a nebezpečné pro náš národ.“

Otázka je, kdo je nebezpečnější. K odebrání prověrky Brennanovi totiž vyzval minulý měsíc i republikánský senátor Rand Paul, který Brennana obvinil, že „vydělává miliony dolarů vyzrazováním tajností mainstreamovým médiím, která je využívají k útokům na Donalda Trumpa“.

Podobný případ se ještě nikdy nestal. Trump ale pohrozil odebráním bezpečnostních prověrek více bývalým americkým činitelům. Minulý měsíc média spekulovala, že by Trump mohl odebrat prověrky například bývalému řediteli Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Michaelu Haydenovi, exřediteli zpravodajských služeb Jamesi Clapperovi či bývalé bezpečnostní poradkyni Bílého domu Susan Riceové.

Čeká nás asi horký podzim…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra