Německé odbory IG Metall, které zastupují téměř 4 miliony lidí zejména z odvětví oceli a elektroniky, nyní tlačí na navýšení platu o 6 %, a co je důležitější, o vyzkoušení 28hodinového pracovního týdne na dobu dvou let, přičemž při drobném navýšení základního platu by nemělo jít o výrazný pokles platu celkového i přes zkrácení pracovní doby. To zaměstnavatelé ovšem odmítají.

Odbory ale zacházejí dost daleko na to, aby plošně pohrozily zaměstnavatelům, že pokud zaměstnavatelé nezačnou nabízet i „moderní 28hodinový pracovní týden“, mohou očekávat rozsáhlé stávky. Dle dohody k žádným stávkám nedošlo do 31. prosince, nicméně od 8. ledna dále odbory varovaly, že dojde k „varovným stávkám“, přičemž k větším a širším se dostanou následně. Alespoň tak promluvil Jörg Hofmann, generální ředitel IG Metall.

Hofmann dále pověděl agentuře DPA, že pokud „zaměstnavatelé do konce ledna nezmění svůj postoj, bude nucen zvážit 24hodinové stávky anebo hlasovat pro generální stávku“. Váhu svých slov přitom opírá o úctyhodné číslo 4 milionů pracujících, které zastupuje. Argumentuje také téměř rekordně nízkou nezaměstnaností Němců v rámci Evropské unie a jejich zdánlivým bohatstvím, které by mělo umožnit nejen základní nárůst mzdy o 6 %, ale i zmíněný zkrácený pracovní týden. Sdružení zaměstnavatelů zatím nabídlo nárůst o 2 %.

O hodně kontroverznějším požadavkem než navýšení mzdy je samozřejmě výrazné zkrácení pracovního týdne. Přesněji řečeno, tuto variantu pracovníkům umožnit, přičemž pokles jejich mzdy by měl být „limitovaný“. Tento požadavek se vcelku pochopitelně setkal se zuřivým odporem zaměstnavatelů a zároveň rozdmýchal diskusi o kvalitě života a budoucích pracovních podmínkách v Německu.

Za určitých podmínek, jak tvrdí IG Metall, nemusí zkrácená pracovní doba znamenat drasticky nižší mzdu, například když se zaměstnanci starají o děti nebo nemocné příbuzné. V těchto případech si odbory přejí, aby bylo zaměstnancům umožněno přejít na 28hodinový pracovní týden s malým poklesem mzdy. Jako by toho nebylo málo, ještě požadují garanci návratu do 35hodinového pracovního týdne po 2 letech.

Reakce na návrh jsou smíšené. Profesor Gustav Horn z Hans-Boecklerovy nadace pro deník Nordwest Zeitung řekl: „Myslím, že návrh IG Metall je velice moderní,“ a dodal, že by tato změna nevyhnutelně ublížila drobným firmám, ale zároveň by všem umožnilo udržet si své nejlepší pracovníky. „Dobře kvalifikovaní zaměstnanci si budou v budoucnu vybírat ty společnosti, jež jim nabídnou flexibilní pracovní hodiny, které budou vyhovovat jejich momentálním požadavkům,“ prorokuje Horn.

Holger Schieding, vrchní ekonom z Berenberg Bank, ale nesouhlasí. Tvrdí, že zkrácený pracovní týden by především ublížil malým a středním společnostem, kterým by učinilo přizpůsobování se svým zaměstnancům problémy. „Kdyby se takový trend rozšířil napříč trhem, napáchal by hodně škody.“ Sdružení zaměstnavatelů má argument více přímý a jednoduší – a totiž, že požadovat něco takového je nejen nákladné, ale vůči zaměstnavatelům neférové. Co si myslíte vy?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://www.industryweek.com/labor-employment-policy/german-union-steps-fight-modern-28-hour-workweek https://www.express.co.uk/news/world/902237/germany-strike-workers-ig-metall-union-walkout-metal-industrial-energy-working-week https://www.theguardian.com/world/2018/jan/08/german-metal-workers-strike-in-bid-to-gain-28-hour-working-weeks