Světová i česká média informují o velkém úspěchu záchranné akce v jeskynním komplexu Tcham Luang Nang Non, kde uvízlo dvanáct mladých fotbalistů ve věku 11-16 let se svým pětadvacetiletým trenérem během výletu. Nečekaně se spustil prudký déšť, který přinesl bleskovou povodeň.

I když byli brzy nalezeni v chodbě na vyvýšeném místě, trvalo dalších osm dní, než se je podařilo zachránit a dostat ven. Bylo to totiž extrémně náročné.

Jednou z variant, jak chlapce zachránit, bylo čekat, až voda opadne. Jenže to se ukázalo nemožné kvůli další předpovědi počasí a očekávaným lijákům. A vůbec sázet na něco takového v době monzunů, které skončí v říjnu, by asi nebylo dvakrát taktické.

Thajské úřady se přikláněly proto k variantě, že by chlapce mohli z místa dostat potápěči – tím, že by chlapce naučili potápět. Na to ale nebyl čas. Komplikovaný úsek vedoucí k fotbalovému týmu se ale klikatil nahoru a dolů, a to by bylo náročné i po profesionální potápěče (jeden z nich bohužel zahynul), natož pro kluky, z nichže někteří neuměli ani plavat. Jenže právě k této variantě nakonec Thajci přikročili – část trasy se o odčerpání velkého množství vody dala projít, v části ale hoši museli pod vodu. NA cestu dostali prášky na uklidnění, aby nepanikařili.

Rozjela se ojedinělá záchranná akce, která jen těžko snese srovnání. Záchranáři, kteří sestavili osmnáctičlenný tým, bojovali s časem a hlavně s mizerným počasím. Přesto se v neděli podařilo ven dostat první čtyři fotbalisty z týmu s názvem Divočáci. Poté, co potápěči doplnili zásoby kyslíku, operace pokračovala v pondělí, a dnes byli vysvobozeni poslední čtyři kluci a trenér.  „Nejsme si jistí, jestli je to zázrak, věda nebo co. Všech třináct Divočáků už je venku z jeskyně,“ napsalo thajské námořnictvo Navy Seal na svém Facebooku. Teď už zbývá dostat ven jen lékaře a tři potápěče, kteří se o chlapce starali.

Záchranáři chtěli dostat ven nejdřív nejsilnější chlapce, protože chtěli otestovat záchrannou trasu. Na poslední chvíli ale změnili plán na popoud australského lékaře Richarda Harrise, informoval deník The Daily Mail.

Harris, který se v neděli potopil dolů s týmem potápěčů, Thajce, kteří zastávali názor, že slabší hoši by se mohli ještě v jeskyni zotavit a lépe by pak zvládli záchranu, přesvědčil, aby postup otočili – podle něj by někteří kluci už další noc nemuseli přežít.

V neděli proto byli nejprve zachráněni 13letý Mongchkol Bunpiem, který byl již v kritickém stavu, 14letý Pradžak Sutham, jedenáctiletý Natawut Takamsai, který trpí astmatem, a patnáctiletý Pipat Bodhi, který na výlet vyrazil jako kamarád brankáře, nikoli člen týmu. Nejsilnější šli naopak nakonec. Ted už se všichni sportovci zotavují v nemocnici. Dobrá práce!

„Byli nuceni udělat něco, co žádné dítě před nimi nikdy neudělalo. Potápět se v jeskyni není pro jedenáctileté kluky normální. Potápějí se v prostředí, které je považováno za extrémně nebezpečné, za nulové viditelnosti, jen za světla baterek, které jsme přinesli,“ řekl britské televizi BBC jeden ze členů mezinárodního záchranného týmu Ivan Karadzic. „Nechápu, jak můžou být tihle malí kluci tak klidní, když si uvědomíte, že byli uvězněni dva týdny v jeskyni a neviděli mámy. Neuvěřitelně silní kluci.“ To tedy…

Chlapcům prý hodně pomohl i jejich trenér, jenž má zkušenosti z kláštera a učl chlapce v jeskyni meditovat, takže zůstali obdivuhodně klidní.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra