Server natoaktual.cz informoval o podrobnostech největšího vojenského cvičení od dob studené války mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem, které v těchto dnech skončilo v Norsku. Do obří akce s názvem Trident Juncture se zapojilo přes 50 000 vojáků z jedenatřiceti různých zemí včetně Česka.

Regenračné centrum

Velitel akce, americký admirál James Foggo, si pochvaluje, že „je to důkaz, že NATO je jednotné, má vůli a schopnosti“. Ta nejtěžší fáze ale teprve přijde – dostat vojáky a techniku domů.

Regenračné centrum

Většina strojů i lidí se přepraví v tichosti na velkých trajektech po moři, ale jak jsme viděli po cestě na cvičení, konvoje se posouvají i napříč jednotlivými evropskými státy. Někteří naivové jim i mávají, ale značná část obyvatelstva se na toto řinčení zbraní dívá s rostoucími obavami.

Aby to nevypadalo tak špatně, jako důvod vojenských manévrů se uvádí kolektivní obrana při napadení jednoho ze členů NATO. Člověk si tak říká, proti komu by se vlastně bránilo, když jsou vojáci z celé Evropy na cvičení. “

Sotva ale vyhasl prach z kvérů na severu Evropy, ihned poté začíná alianční cvičení v Norsku začíná další multinárodní cvičení v Polsku. Jmenuje se Anakonda a naběhne na něj přes 12 000 ozbrojenců.

V říjnu z těchto manévrů bezprostředně u hranic své země ztratil nervy i jinak klidný ruský prezident Putin, který směrem k NATO a jejím evropským členům vzkázal, že agresoři chcípnou, odplata bude tvrdá a Rusové jako mučedníci skončí v ráji. Je to podobně velká provokace, jako kdyby Rusové cvičili na Aljašce nebo na hranicích s Mexikem. Snad někdo na obou stranách neztratí nervy a nevyprovokuje nějaký incident, ať už skutečný, nebo falešný, na základě nějž se rozjede něco, co už nepůjde vzít zpátky.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra