Komunita v Nizozemí přišla s projektem, který sice není nijak nový, ale rozhodně se jedná o vzrušující renovaci již známého nápadu. Stejně jako jiné komunity po světě usilují o naprostou soběstačnost, nicméně na rozdíl od jiných, tento koncept zahrnuje i moderní high-tech možnosti.

Pokud chceme mluvit o soběstačnosti, musí se jednat o celé vesnice, nejenom jeden dům. Přece jenom, soběstačného žití lze efektivněji dosáhnout spoluprací většího množství lidí. Zřejmě tím se řídil i projekt ReGen Villages, developer z Kalifornie, který chce své dílo dokončit v roce 2017. Co začalo jedním městečkem v Nizozemí, se má vzápětí rozšířit i do Německa, Švédska, Dánska i Norska.

Foto Effekt

Tato od elektrické sítě oddělená komunita bude používat energii z moderních technologií za účelem vytvořit takový vlastní systém, aby byl, jak již bylo zmíněno, soběstačný a pokryl veškeré jejich potřeby: produkování jídla, filtraci vody a tak dále.

Generální ředitel ReGen Villages James Ehrlich říká: „Skutečně chceme být jako Tesla eko vesniček. Redefinujeme vývoj realitního světa vytvářením těchto regenerativních sousedství, hledíme nejdříve na úrodnou půdu, kde se dá vypěstovat více biojídla, produkovat čisté vody, více čisté energie a ušetřit nás více odpadu, než abychom tam nechali pouze růst organické jídlo…“

Co se tím ředitel snažil říci, je, že ReGen Village může na úrodném místě vytvořit namísto „pouhé“ farmy zcela nezávislé sousedství, které se nejenom samo uživí, ale vytvoří i energetické přebytky. Vytváří to nový konstrukt, v němž by se dbalo na to, aby byla komunita zdravá a prostředí jak životnímu, tak sociálnímu prospěšná a udržitelná, a zároveň svobodná. Co je na tom nejlepší, je fakt, že své přebytky může posílat dál.

Ehrlich dále řekl: „Očekáváme doslova tuny biojídla každý rok – od zeleniny, ovoce, oříšků, luštěnin, ryb, vajíček, slepic, mléka, proteinů… To vše co může neustále růst a být dostupné ve vertikálním systému zahrad po celý rok.“

Tento projekt byl představen v rámci Venice Biennale s designem zhotoveným dánskou architektonickou firmou Effekt. Vesnička vyroste v Almere 20 minut cesty od Amsterdamu a na počátku bude zahrnovat 25 obytných domů, přičemž po dokončení se jich očekává 100. Počáteční úspěchy projekt povzbudily k expanzi na další místa Evropy a na Blízký východ, k tomu se ještě někdy v budoucnu plánuje expandovat dokonce až do subsaharské Afriky a Indie.

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://themindunleashed.org/2016/07/self-reliant-town-netherlands.htmlhttps://www.fastcoexist.com/3060167/this-new-neighborhood-will-grow-its-own-food-power-itself-and-handle-its-own-waste/2