Americký odvolací soud v San Francisku 10. září rozhodl, že federální regulátoři chybovali, když povolili uvést na trh insekticid vyráběný firmou Dow Agro Sciences, a zrušil jeho schválení. Toto rozhodnutí je obzvlášť důležité pro chovatele včel a ochránce přírody, kteří dávají dramatické vymírání včelstev v posledních letech do souvislosti právě s používáním pesticidů označovaných jako neonikotinoidy. Ty jsou například v Evropské unii již dva roky zakázány.

Celá kauza se táhne právě od roku 2013, kdy chovatelé včel a různé organizace pro ochranu přírody zpochybnily celý proces, jakým úřad na ochranu přírody EPA (Environmental Protection Agency) podobné výrobky schvaluje, a v soudním procesu argumentovaly nezávislými studiemi, jež prokazovaly, že jsou některé látky v nich obsažené vysoce toxické pro včely. Například sulfoxaflor v insekticidu agrochemického gigantu Dow soud označil jako podtřídu neonikotinoidů.

„Jde o úplné vítězství pro včelaře, které reprezentujeme,“ komentoval rozhodnutí Greg Loarie, právní zástupce Americké asociace výrobců medu, Americké včelařské federace a dalších žalobců v případu. „Úřad EPA nebyl při schvalování dost opatrný,“ dodal diplomaticky.

Soud ve svém rozsudku uvedl, že „vzhledem k ohrožení populace včel povolení ze strany EPA představuje mnohem větší riziko poškození životního prostředí než zrušení tohoto povolení“.

Teď by to ještě chtělo kromě ochrany včelstev, jejichž populace od loňského do letošního dubna dosáhly alarmující ztráty 42,1 procenta, což představuje druhý nejhorší roční úbytek v historii, začít chránit i lidi.

Právě americké úřady, které jsou personálně s agrochemickými korporacemi doslova propojeny, schvalují nebezpečné látky firem typu Dow a Monsanto jako o závod a schvalují i jejich geneticky modifikované potraviny, u nichž se rovněž množí pochybnosti o kvalitě a vlivu na zdraví. A které podle mnoha vážných indicií znamenají obrovský hazard, navíc jsou postřikovány rovněž nebezpečnými postřiky typu nejprodávanějšího totálního herbicidu na světě s názvem Roundup, který je schopen ve větších dávkách vyhubit vše živé kromě geneticky modifikované potraviny.

Rozhodnutí amerického soudu je jistě dobrý začátek. Už Albert Einstein říkal, že „pokud by včely zmizely z povrchu země, člověku by zůstaly pouhé čtyři roky života“.  Bylo by ovšem nešťastné pokračovat v pokusech, kdo vydrží víc.

 

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra

Zdroj