Video: Z obyčejné krysy stvořili vědci rejnočího kyborga ovládaného pomocí světla

Rejnočí kyborg… to bude asi zase nějaký výplod fantazie odvážného filmového scenáristy, řeknete si možná. Kdepak, žádné sci-fi! Tentokrát se jedná o skutečnost. Jakkoli se to může zdát neuvěřitelné, tvor, kterého vědci nazývají rejnočí kyborg, je opravdový. Má potkaní srdce, zlatou kostru, syntetickou tkáň, a aby toho nebylo málo, lze ho ovládat pomocí světelných paprsků.

Co vznikne, když spojíte rejnoka s krysou? Šílená otázka? Přesně takovou si ale položil mezinárodní vědecký tým vědeckou záležitost, který se jal svou představu realizovat. A i když se to většině lidí může zdát při nejmenším zvláštní, výzkum byl úspěšný. Výsledkem pokusu je jakýsi robotický rejnok, který používá srdeční buňky z krysy, pohybuje se díky syntetické svalovině a nechá se ovládat pomocí světelných paprsků. Pro ty, kteří stále nevěří, jistě dobře poslouží video, kde můžete tohoto napůl živého, napůl umělého tvora vidět v pohybu.

Jak tohle vůbec mohlo někoho napadnout? Docela jednoduše. Až překvapivě. Nápad vytvořit rejnočího kyborga se zrodil v hlavě bioinženýra Kita Parkera a jako inspirace mu údajně posloužila návštěva obřího akvária s jeho dcerkou. „Moje dcera v akváriu zahlédla rejnoka a snažila se ho pohladit. Jakmile se její ruka dotkla vodní hladiny, rejnok se elegantním pohybem rychle vzdálil,“ prozradil Kit Parker pro designový a technologický blog Gizmodo. Nápad vytvořit umělého rejnoka ho prý bezprostředně poté zasáhl jako blesk.

Foto Karaghen Hudson

Parker byl odhodlaný proměnit svůj odvážný plán ve skutečnost, a tak se ho neváhal odprezentovat kolegům. Ti se však zpočátku nemohli ubránit velkým pochybnostem. „Vezmeme srdce z krysy a použijeme ho pro výrobu umělého rejnoka, kterého následně budeme ovládat pomocí světla,“ zasvětil Parker svého kamaráda a kolegu, na jehož tváři následně pozoroval hrůzu a děs. Ambicióznímu vědci ale nechyběla vytrvalost, a nakonec se mu podařilo přesvědčit kompletní vědecký tým, aby se pustil do práce. Výsledkem je stvoření nazývané rejnočí kyborg. Přestože tento tvor váží pouhých 10 gramů a jeho velikost je srovnatelná s malou mincí, jeho význam je obrovský. Jedná se o něco natolik zvláštního, že i samotní výzkumníci měli problém vlastní výtvor pojmenovat nebo určit. „Myslím, že můžeme říct, že tu máme jistou biologickou formu, sice je to stroj, ale v živé formě. Nenazýval bych to organismem, protože se to nemůže reprodukovat, ale s jistotou mohu říct, že je to živé,“ odpověděl redaktorovi Popular Mechanics Kit Parker na otázku, proč vědci použili právě označení kyborg.

Rejnok se skládá ze zlaté kostry, která je obalená polymerovou měkkou tkání, a veškerou živou tkáň tvoří přibližně 200 000 buněk z potkaního srdce, takzvaných kardiomyocytů. Když jsou tyto buňky vystaveny světlu, fungují jako solární zásobníky, které dodávají zároveň energii i podnět k pohybu umělých ploutví. Pomocí světelného paprsku se tak dá ovládat směr, kterým se kyborg ve vodě vydá, a frekvencí paprsků se dá dokonce ovlivnit i jeho rychlost. Výzkumníci tvrdí, že je to nejúžasnější věc, kterou budeme moci tento rok vidět, a poznatky z tohoto projektu prý mohou v budoucnu způsobit revoluci ve zdravotnictví. V plánu je například „výroba“ náhradních lidských srdcí. Plány jsou to vskutku velkolepé a nutno uznat, že i objev sám o sobě zřejmě posunul hranice vědy o krok dál, je to ale dobře? A s čím asi tak věda přijde příště? Jak dlouho si lidi budou hrát na bohy? A jak tohle může skončit? Z představy nepřeberného množství možných modifikací této technologie v nesprávných rukou opravdu mrazí.

Lukáš Marek

Zdroj: http://www.sciencealert.com/scientists-created-a-cyborg-stingray-powered-by-the-heart-of-a-rat