Nové Dillí se v žebříčcích měst s největším znečištěním ovzduší pohybuje na předních příčkách už velmi dlouho. Během listopadu ale hodnoty smogu dosáhly skutečně alarmujících hodnot. Indická vláda kvůli kritické situaci v hlavním městě dokonce musela vyhlásit národní stav nouze. Ve snaze udržet děti uvnitř domovů bylo zavřeno na 1800 škol a mnozí obyvatelé, kteří si mohou dovolit opustit na čas svá zaměstnání, začali prchat z města. Hlavní ministr města Arvind Kejriwal nazval město plynovou komorou.
[sociallocker id=“94522″]

„Znečištění se zvýšilo takovým způsobem, že v Dillí to venku připomíná plynovou komoru,“ stěžoval si Arvind Kejriwal na tiskové konferenci. Ačkoliv se tento výrok může zdát extrémní, znečištění ovzduší v Novém Dillí je šestnáctkrát vyšší, než je maximální únosná hodnota, a o neblahých účincích na zdraví zdejších obyvatel nelze pochybovat. Navíc to zatím vypadá, že se v krátké době situace pravděpodobně nezlepší a mluví se spíš o tom, že všechno bude ještě horší.

Nejpravděpodobnější příčinou kritického zvýšení znečištění ovzduší je hromadné vypalování strnišť zemědělci ze sousedních regionů Paňdžáb a Harjana. Na konci října navíc zamořilo vzduch v Novém Dillí velké množství sazí a zplodin z obrovského množství ohňostrojů, které jsou tradiční součástí festivalu Diwali. Když k tomu připočteme i fakt, že ovzduší v Dillí bylo velmi špatné už dlouho předtím, není se pak čemu divit, že celé město je zahaleno toxickým hábem.

Město se pokouší zmírnit nepříznivou situaci a vyhlašuje různá opatření. Kromě uzavření škol bylo například zakázáno budovat či demolovat stavby, používat dieselové generátory na elektřinu, a obyvatelé města jsou navíc vyzýváni k omezení automobilové dopravy. Ulice jsou pravidelně kropeny vodou, aby se prach rozprostřený ve vzduchu ihned usazoval a mohl být následně odklizen.

Největší naději však Indové vidí v počasí. Celé Nové Dillí čeká, až přijde vítr a rozfouká smogové oblaka pryč z města. Je to sice zoufalé, ale nic jiného místním v podstatě nezbývá. Ačkoliv jsou vyhlídky Indie na zlepšení kvality ovzduší současnosti doslova v mlze, nemůžeme říci, že je druhá nejlidnatější země světa k ekologickým otázkám lhostejná. Letos se totiž například na území Indie podařilo vysadit během jednoho dne 50 milionů stromů, a to je vskutku úctyhodný zelený výkon. Otázkou však zůstává, jestli už na podobné věci není příliš pozdě. Smog nad hlavním městem a v okolí je v současnosti tak silný, že ho lze pozorovat i z vesmíru, jak ukazují satelitní snímky NASA. Nakonec by se možná patřilo vyslovit zbožné přání, že se z toho snad ostatní poučí a že v příštích letech neuděláme jednu velkou plynovou komoru z celé planety.
[/sociallocker]

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.

Lukáš Marek

zdroje: http://www.sciencealert.com/new-delhi-s-air-is-now-so-toxic-schools-are-closing-and-expats-are-fleeinghttp://www.sciencealert.com/the-smog-in-india-is-so-bad-right-now-you-can-see-it-from-space