Turisté na Havaji objevili tajemné starověké obrazce

Dva američtí turisté si užívali procházku na krásné havajské pláži a zdálo se, že to bude další z řady typických havajských dnů. Vše se ale změnilo, když jeden z nich zahlédl cosi zvláštního. Na malý moment se pod odplaveným pískem zjevil podivný symbol vytesaný do kamene. Obrazec připomínal lidskou postavu a dvojici turistů napadlo, že by to mohlo stát za povšimnutí místních archeologů. A skutečně. Po vědeckém průzkumu se zjistilo, že se jich v okolí nachází dalších devět a jedná se o staré petroglyfy, které za sebou zanechali předchůdci dnešních havajských domorodců.

Přízeň počasí a dva lidi ve správný čas na správném místě. To je občas všechno, co je třeba k odhalení nejrůznějších záhad či objevení dávno ztracených tajemství starověku. V době, kdy archeologie slaví úspěchy především díky moderním technologiím, jako je například laserové mapování terénu či analýza satelitních snímků, má ještě stále velký prostor i obyčejná náhoda, nebo jinými slovy klika.

Své o tom vědí dva turisté z Texasu Lonnie Watson a Mark Louviere, kteří nečekaně narazili na starověký petroglyf vytesaný do kamene na slunné havajské pláži. „Z nějakého důvodu na ten symbol zrovna svítil paprsek světla a já bůhví proč přesně v ten moment otočil hlavu a spatřil to. Bylo to opravdu velké štěstí,“ popisoval svůj mystický zážitek Lonnie Watson, který petroglyf uviděl jako první.

Když se na celý příběh podíváme ještě jednou od začátku, zjistíme, že k objevení vytesaných symbolů byla potřeba souhra hned několika okolností. Symboly byly totiž, jak už víme, skryté pod vrstvou písku, který se jen díky velkým vlnám odplavil, a na malý moment tak bylo možné jeden z nich spatřit.  A ještě se samozřejmě musel v ten moment dívat někdo přesně tím směrem. A ať už uvěříme Lonnieho historce o paprsku světla nebo ne, musíme ho pochválit, že se zrovna nekoukal třeba na turistky.

Foto: Hawaii Department of Land and Natural Resources
Foto: Hawaii Department of Land and Natural Resources

Poté, co se překvapení turisté rozhodli jejich objev nahlásit, na místo přijeli pracovníci z místního Ústavu pro půdu a přírodní zdroje a zjistili, že písčitá pláž toho skrývá ještě o hodně více. Po dalším vyšetřování pracovníci ústavu našli dalších devět symbolů. Jejich řada se táhla necelých 20 metrů podél pláže a všechny vypadaly velmi podobně.

Nejpravděpodobnější teorie původu petroglyfů toto dílo připisuje starověkým domorodcům, kteří zde žili. Symboly podobných rysů a designu se totiž dochovali i v blízkém okolí, na skalních stěnách ve vnitrozemní. Mohlo by se zdát, že určení významu nebo účelu symbolů byl pro archeology velmi těžký, či dokonce nemožný úkol, ale tentokrát mají vědci namísto pouhých domněnek a hypotéz něco, o co se dá skutečně opřít. V blízkém okolí totiž ještě zbyla hrstka domorodců, kteří jsou potomky autorů symbolů a zachovali si i něco z jejich kultury.

Podle Glena Kila, ředitele Havajského kulturního centra, mají symboly náboženský význam a je pozoruhodné, že některé rodiny žijících domorodců by je ještě dokázali rozpoznat. Takové dědictví by se podle Glena Kila mělo chránit, protože se jedná o poslední zbytky dávné kultury zdejších aboridžinců.

Na to reagoval Ústav pro půdu, který se nechal slyšet, že pracuje na plánu, jak zachovat tuto „důležitou část havajské kultury“. Štěstěnou obdaření turisté tak jistě nelitují, že se rozhodli zavolat odborníkům, a neidentifikovali onen obrazec postavy muže vyrytý do kamene jako nějakou bezvýznamnou čáranici.

Podpořte šíření svobodných informací a podobných článků tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Lukáš Marek

Zdroje: http://edition.cnn.com/2016/08/09/us/petroglyphs-hawaii-discovery-irpt/, http://www.mnn.com/lifestyle/arts-culture/blogs/shifting-sands-uncover-ancient-treasures