Kdyby to nebyla tvrdá realita, musel by si člověk myslet, že jde o nějakou absurdní grotesku. Nejprve úřady a média tajily sexuální a jiné násilí a útoky migrantů v Německu (ale i Švédsku, kde se něco podobného děje „v mediálním utajení“ dlouhodobě, a jiných zemích). Poté, co násilí dosáhlo takové intenzity a vyvrcholilo o silvestrovské noci hromadným napadáním a okrádáním žen, že se již ututlat nepodařilo, neboť zaplavilo sociální sítě a lidé si stěžovali, že média o situaci mlčí, dozvěděli jsme se, že mají redaktoři i policisté nařízeno, aby o trestných činech uprchlíků neinformovali.

Na neplánované a nežádoucí psaní pravdy zareagoval bryskně i německý ministr spravedlnosti Heiko Maas (na videu dole), jenž na tiskové konferenci oznámil, že německé úřady budou monitorovat sociální sítě v čele s Facebookem a Twitterem a nežádoucí obsah bude do 24 hodin odstraněn, včetně hrozby přísných trestů. Místo aby se problémy řešily, budou trestáni ti, kteří o nich mluví, jak typické.

No a když média konečně o tom, co bylo dosud tabu, psát pod tlakem událostí začala, čelí ostré kritice a jsou obviňována ze sexismu a rasismu.

Na titulní straně víkendového vydání Süddeutsche Zeitung se objevila ilustrace v podobě tmavé mužské ruky, která sahá do rozkroku bílé ženy; týdeník Focus na obálku dal fotografii bělošky s černými otisky rukou na nahém těle s nápisem „Ženy si stěžují“ a „Po sexuálních útocích migrantů: Jsme ještě tolerantní, nebo jsme už slepí?“.

Obě titulní strany se pouze nápaditě a poměrně decentně vracejí k tomu, co se stalo, přesto vyvolaly rozhořčené reakce na sociálních sítích; načež Süddeutsche Zeitung vyměkly a reagovaly urychlenou omluvou. Šéfredaktor Focusu však totéž udělat odmítl. „Zobrazujeme pouze to, co se bohužel také stalo,“ řekl Ulrich Reitz v rozhovoru pro deník Tagesspiegel a dodal, že ti, kdo obálku považují za rasistickou či sexistickou, „mají strach z pravdy“. Provokativní podle něj není titulní strana aktuálního vydání týdeníku, nýbrž to, co se o silvestrovské noci dělo v Kolíně nad Rýnem, Hamburku a dalších městech, informovaly Novinky.cz.

Foto Süddeutsche Zeitung

Ano, je to asi podobně absurdní, jako kdyby v Saúdské Arábii ukamenovali Němku, německé noviny situaci znázornily na ilustrační fotce a pak se musely omluvit, protože by si mnozí Němci stěžovali, že média urazila Saúdské Araby, ale jaksi by neřešili, že JEJICH krajanku ukamenovali ve státě, kterému to přijde normální a kde je kamenování lidí součástí kultury. A to ani nemluvíme o tom, že by tutéž ženu neukamenovali v Arábii, ale přímo v Německu.

Nejdále to dotáhla předsedkyně německé strany Zelených Simone Peterová, která dokonce podala stížnost k Německé tiskové radě. „Dovedete hovořit o sexuálním násilí na ženách, aniž byste je uráželi a podněcovali rasovou nenávist?“ rozhořčovala se Peterová v rozhovoru pro rádio DLF. Německá tisková rada už dostala na obě zmíněná periodika deset stížností. Podle předsedy rady Lutze Tillmanna se obě vyobrazení dají považovat za „sexistická a diskriminační“.

Lze sice důvodně předpokládat, že postoj většiny německé veřejnosti po očistci, který v Kolíně a jinde zažívá, bude výrazně odlišný od agendy německých elit, která se tváří jakoby nic, o to je to však horší.

Jestli je totiž sexistické a diskriminační zobrazit hromadné a organizované sahání stovek a stovek uprchlíků do rozkroků německých žen obrázkem ruky v rozkroku, pak je Německo v opravdu prekérní situaci a do budoucna má velmi chatrné vyhlídky na přežití. Krásně by se dal tento neutěšený stav ilustrovat třeba jedním velice neslušným obrázkem, jejž by Německá tisková rada určitě nerozdýchala.

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra