Na serveru iDnes se objevil článek s názvem Proč Západ ještě nezničil IS? Brzdí ho i obavy v arabských zemích, který se snaží zamýšlet nad tím, proč se Západu stále „nedaří“ ukončit teroristické a válečné běsnění na Blízkém východě. Odpověď je samozřejmě jednoduchá – protože jej vytvořil a podporuje, a tváří se, že proti němu bojuje. To ale, jak zřejmě tušíte, není předmětem textu na iDnes ani v žádném jiném mainstreamovém médiu. Tento článek je zajímavý tím, že se pokouší na tuto otázku odpovídat pomocí interpretace výzkumu, který vyšel v arabštině již v listopadu 2014 a v Česku není příliš znám.

Pozorný čtenář v něm mezi řádky najde velice zajímavé informace. Například tu, že autorem výzkumu je institut Arab Center for Research and Policy Studies, sídlící v katarském Dauhá. Tedy v zemi, která je jedním z největších teroristických sponzorů na Blízkém východě a která má na rozvratu takové Sýrie nezanedbatelný podíl.

Tazatelé ze své databáze respondentů prý náhodně vybrali Jordánce, Iráčany, Saúdy, Egypťany, Tunisany, Libanonce a dále obyvatele Palestiny a syrské uprchlíky a telefonicky (!) zjišťovali, jak to celé vidí.

Vyšlo jim například, že „13 % syrských uprchlíků podporuje Islámský stát“. Před rokem byl Islámský stát ještě relativně mírný v porovnání s dnešními akcemi, takže lze očekávat, že dnes by jeho podpora byla nižší, pokud tedy mezi dotazovanými uprchlíky nebyli zrovna přímo členové IS nebo někdo jim podobný.

Další z otázek zvláštního výzkumu směřovala na podporu náletů Američany vedené koalice proti „muslimským ozbrojeným skupinám včetně IS a dalších skupin v Sýrii a Iráku“. Nálety podporovalo prý v průměru 59 % dotázaných, 37 % lidí bylo proti. „Nejsilnější prozápadní a protiislamistické postoje nejen v této, ale i v řadě dalších otázek, mají lidé v Libanonu. Naopak nejskeptičtější jsou v otázce západních náletů Saúdové, Egypťané a Palestinci,“ píše se v článku. O Turcích, kteří čerstvě sestřelili ruskou stíhačku, v článku řeč není

Ve výzkumu se i praví, že skoro polovina Iráčanů si myslí, že by měla proti IS zakročit západní pozemní vojska v čele s USA. Poté, co jim Američani okupovali a zničili celou zemi, těmto číslům může věřit snad jen nenapravitelný naiva.

A to nejzajímavější nakonec. Islámský stát je podle Arabů dílem blíže neupřesněných zahraničních aktérů (69 %). Jen 20 % soudí, že je produktem prostředí, v němž působí: regionu, místních konfliktů a problémů ve společnosti. Když uvážíme, že výzkum dělali telefonicky Katařané (umíte si představit, že jste Syřan, kolem bouchají americké bomby v rukou al-Káidy a Islámského státu a z Kataru vám zavolají, jestli podporujete Islámský stát, nebo Američany?), je tak trochu paradoxní, že se na účast zahraničních aktérů ptají právě ti, kteří jsou jejím symbolem.

Ale jak lze takovýto výzkum interpretovat a otočit tak, že, citujme, „po teroristických útocích v Paříži zesílilo volání po zničení Islámského státu. Čeho se západní politici obávají? Výzkum ukazuje, že ani hrozba brutálního a vražedného režimu není pro řadu obyvatel arabských zemí tak výrazná, aby kvůli tomu podporovali pozemní intervenci“ a zdůvodnit jím neschopnost a neochotu Západu skoncovat s Islámským státem, to ví asi jenom Alláh. Jako kdyby snad někdy Západ před rozbombardováním jakékoli suverénní země zajímal názor jejích obyvatel.

A propos, jak trefně řekl v exkluzivním rozhovoru pro Šifru bývalý prezident Václav Klaus: „Amerika proti ISIS nic nedělá; protože kdyby chtěla dělat, tak už je to dávno vyřešené.“

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra