Díky laserové technologii se archeologům naskytl neuvěřitelný pohled. Pod hustou vegetací se jim na 3D modelu zjevily pozůstatky možná vůbec největší říše 12. století na světě.

Archeologové v Kambodži našli komplex dosud nezdokumentovaných středověkých měst poblíž proslulého chrámu Angkor Vat. Tento nález může znamenat klíčový díl do skládanky historie celé jihovýchodní Asie. Autorem studie, která shrnuje poznatky z výzkumu a byla publikována 13. června, je australský archeolog Damian Evans.

Evansovi a jeho týmu se díky laserové technologii zvané LIDAR podařilo objevit několik měst, jejichž stáří odhaduje na 900 až 1400 let. Pozůstatky těchto měst dosud před zraky lidí skrývala hustá džungle. Kdyby zdejší území nepokrývala hustá vegetace, byl by komplex pravděpodobně nepřehlédnutelný. Nejedná se totiž o žádná skromná městečka, jejich rozloha je naopak obrovská. Podle samotného doktora Evanse jsou některá města rozlohou srovnatelná se současným hlavním městem Kambodži Phompenhem, který je větší než Praha.

Přestože rozloha trosek měst dosahuje vskutku nemalých rozměrů, najít je v hustém tropickém porostu není tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Archeologové za objev vděčí hlavně moderní technice, bez použití LIDARu by středověké kambodžské tajemství s největší pravděpodobností klidně dál odpočívalo pod korunami stromů bujné vegetace.

Pomocí laserové technologie LIDAR a helikoptéry se doktoru Evansovi a jeho týmu podařilo najít doslova divy...
Pomocí laserové technologie LIDAR a helikoptéry se doktoru Evansovi a jeho týmu podařilo najít doslova divy…

Vůbec první laserové měření v této oblasti Evans provedl v roce 2012. Už tehdy bylo jasné, že „něco” našel. Jeho výsledky nezůstaly bez povšimnutí a podařilo se mu získat grant od Evropské výzkumné rady. Díky tomu se mohl vědecký tým pustit do důkladného výzkumu. V roce 2015 Evans započal druhé měření, kdy se mu za použití laserového zařízení a helikoptéry podařilo získat obrovské množství dat vypovídajících o povrchu dané lokality. Z analýzy dat vědci zjistili, že komplex měst spojených cestami, vodních kanálů, zahrad nebo například dolů je podstatně větší, než čekali.

AKCE: 50 NEJRYCHLEJŠÍCH ČTENÁŘŮ, KTEŘÍ SI OBJEDNAJÍ TIŠTĚNÉ PŘEDPLATNÉ MĚSÍČNÍKU ŠIFRA NA 12 VÝTISKŮ, ZÍSKÁ VSTUP NA PRAŽSKOU AKCI DAVIDA ICKEA V RÁMCI WORLD WAKE UP TOUR 8. ŘÍJNA V LUCERNĚ ZDARMA. Rozhovor s davidem ickem čtěte zde. POZN.: PO VYČERPÁNÍ TÉTO KVÓTY BUDE AKCE UKONČENA. ZÁLEŽÍ NA RYCHLOSTI OBJEDNÁNÍ A ZAPLACENÍ, OBJEDNÁNÍ PŘEDPLATNÉHO NEZARUČUJE ZÍSKÁNÍ VSTUPU. DO POZNÁMKY K OBJEDNÁVCE V POKLADNĚ PŘIPIŠTE „DAVID ICKE“…

Objev vzbudil velký zájem ostatních archeologů, kteří se zajímají o tuto lokalitu a většina z nich se shoduje na tom, že by se mohlo jednat o zásadní krok k pochopení  záhadné historie Khmérské říše, jejíž součástí byla právě nalezená města. „Je úžasné dožít se objevů, jako je tento. Po emoční stránce se z toho cítím omráčený, po intelektuální mě to naopak povzbudilo,“ sdělil Guardianu Charles Higham, jeden z archeologů zabývajících se jihovýchodní Asií.

Archeologové tvrdí, že objevili největší říši celého světa 12. století, a z jejich nadšení je zřetelné, že už se nemohou dočkat, až se vydají přímo do džungle a začnou s vykopávkami. Člověka to vede k přemýšlení nad tím, co tam asi najdou. Pozoruhodný je už fakt, že v roce 2016 archeologové objeví tak obrovský komplex a teprve nyní vlastně zjišťujeme, že největší říše 12. století se nacházela v Kambodži. Alespoň víme, že vlastně nic moc nevíme. Co všechno asi ještě zůstává našim zrakům skryto?

Lukáš Marek, časopis Šifra

Zdroj